BUDOWA LONBG

Słomiany Domek nie nazywa się tak bez przyczyny. Jego ściany powstały z kostek słomy ściętej na sąsiadującym z naszą posesją pola. Tynki wykonaliśmy z gliny pozyskanej z wykopów pod fundamenty. Jeszcze niedawno sami nie wierzyliśmy, że jest to możliwe. 
Okazało się, że słomiane ściany wspaniale izolują i są ciepłe w dotyku. Tynki gliniane pozwalają utrzymać optymalny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń i są hipoalergiczne. Wszystko to przy zastosowaniu materiałów wyprodukowanych tylko przez Matkę Nature. Wszystko to sprawia, że bajka o 3 świnkach staje się lekko nieaktualna.

Poniżej możecie przeczytać o poszczególnych etapach tej niecodziennej budowy.

ETAP 1 : SZKIELET

szkielet

Fundamenty wykonane zostały w tradycyjny sposób. Na nich powstał drewniany szkielet składający się z belek podwalinowych, 2 rzędów słupów, murłat oraz krokwi. Słupy zostały umiejscowione co 80 cm, tak, aby pomiędzy każde dwa mieściła się kostka słomy. Umieszczono je w dwóch rzędach tak, aby ich rozstaw odpowiadał szerokości kostki (40 cm). Istotne jest również aby zaprojektować więźbę w taki sposób aby okap znacznie wychodził poza obrys ścian. W ten sposób zapewniamy ochronę ścian przed deszczem, co jest istotne w przypadku tynków glinianych.  Drewniane elementy szkieletu zostały połączone ze sobą przy pomocy gwoździ wbijanych we wcześniej nawiercane otwory. Szkielet został połączony z fundamentem przy pomocy kotew śrubowych. Sam szkielet jest podobny do szkieletu stawianego w przypadku tzw. domów skandynawskich. Stawianie konstrukcji jest procesem bardzo efektownym i szybkim pod warunkiem, że wszystkie elementy zostaną przygotowane wcześniej. W naszym przypadku całość powstała w kilka dni. Zabawa zaczyna się jednak na następnym etapie…

szkielet2
szkielet5

ETAP 2 : SŁOMOWANIE

slomow long

Gotowy szkielet wypełniliśmy kostkami słomy. Udało nam się kupić około 200 sztuk do sąsiada, który akurat był świeżo po żniwach. Wymiary kostki były dopasowane do konstrukcji (40x45x80cm). Słoma w ścianie powinna być maksymalnie ściśnięta. Do kompresji snopków stosowaliśmy zwykłe samochodowe lewarki, chociaż na pewno jest to jeden z tych etapów technologii, który warto by usprawnić :) Na tym etapie przekonaliśmy się jak istotne jest aby konstrukcja była zaprojektowana pod kątem wymiarów kostki. Okazało się, że wypełnianie słomą niewielkich fragmentów ścian w które nie udało się włożyć pełnej kostki zajęło naprawdę dużo czasu. Po zasłomowaniu ścian należy przyciąć nierówności ścian. Tutaj pojawiła się w naszych głowach druga refleksja. Bardzo istotne jest to aby kostki stosowane do wykonywania ścian były foremne i miały stałe wymiary. W przypadku Słomianego Domku po słomowaniu ściany miały spore garby, przy niwelowaniu których udało nam się zamęczyć 3 spalinowe kosy do żywopłotu.

slom9
slom1

ETAP 3 : TYNKOWANIE

tynk wide

Po słomowaniu, a przed tynkowaniem należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Każda konstrukcja szkieletowa musi posiadać stężenia. My zastosowaliśmy w tym celu stalowe płaskowniki. W dolnej części ścian ułożyliśmy stalową siatkę w celu ochrony przed gryzoniami. Tynki nakłada się w co najmniej 3 warstwach. Przy pierwszej pomogli nam wolontariusze, którzy odwiedzili nas w ramach warsztatów. Ten etap polega na obrzuceniu słomy gliną rozrobioną z wodą do konsystencji zawiesiny. Warstwa pierwsza ma na celu zapewnić przyczepność tynku do słomy. Druga stanowi o grubości tynku i wykonuje się ją z domieszką piasku. Istotne jest estetyczne wykonanie trzeciej, elewacyjnej warstwy. W przypadku tynku zewnętrznego zastosowaliśmy tutaj domieszki ‚materiałów budowlanych’ takich jak koński łajno i twaróg, w celu zwiększenia odporności na działanie wody. Wszystko zgodnie ze starymi przepisami. Sami jesteśmy ciekawi czy spełnią one swoją funkcję.

tynk7
tynk3

A WSZYSTKO POWSTAŁO TYMI RĘKOMA :)

maxio
ala
grzes
artur
albercik
KUBA
maxio
czarus

Budowa Słomianego Domku została dofinansowana w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.